کنترل دمای  خانه هوشمند

 زمانی که یک فرد در مسافرت به سر می‌برد با استفاده از تلفن یا موبایل و یا خط اینترنت می‌تواند سیستم تاسیسات خانه را   فعال سازد، دمای دلخواه را تنظیم کند ، در ساعت خاصی تاسیسات سرمایش و گرمایش شروع به کار نمایند و درجه حرارت   خانه را به حد مطلوب برساند.

 تنطیم کردن دمای منزل و فعال کردن سیستم سرمایشی و گرمایشی برای رسیدن به آن دما تا علاوه بر ایجاد محیطی مطلوب   از  اتلاف انرژی جلوگیری می‌نماید.


کنترل روشنایی خانه هوشمند

با توجه به اهمیت هوشمند سازی روشنایی در ساختمان‌های مسکونی و اداری راه حل‌های متنوعی برای کاربردهای مختلف  وجود دارد.کنترل هوشمند سیستم روشنایی نه تنها میزان نور دهی را تحت کنترل می‌گیرد بلکه در صرفه جویی در مصرف انرژی  نیز بسیار مؤثر است. در واقع در این روش هم از نور طبیعی و هم از نور تولیدی منابع نور، میزان نور مطلوب تامین خواهد شد  و  این  فرآیند بطور اتوماتیک انجام می‌گیرد. بطورکلی این گونه سیستم‌ها با بهره گیری از سنسورهای تشخیص حرکت و میزان نور  محیط و کلیدهای تعبیه شده در هر فضای داخلی می‌توانند فرآیند مطلوب را پیاده سازی نمایند.بدیهی است که در حالت  اتوماتیک منابع نور با توجه به سنسورهای میزان نور و نقطه مطلوب تعریف شده نوردهی خواهند داشت.

 

کنترل نور طبیعی (به کمک باز و بسته کردن خودکار پرده و کرکره‌ها) خانه هوشمند 

کنترل پرده‌ها براساس شدت روشنایی خورشید یا کنترل پرده‌ها و شیدرها با توجه به موقعیت خورشید برای استفاده از حد اکثر  نور انجام محاسبه پارامترهایی که باعث سایه در محیط بیرونی ساختمان می‌شود و تنظیم برنامه زمانی با امکان باز و بسته کردن پرده‌ها به صورت برقی براساس سناریوها و همچنین توسط مانیتور،ریموت ویا شدت نور وارد شده به منزل.

 

سیستم‌های صوتی و تصویری خانه هوشمند

 با مجهز کردن خانه هوشمند به سیستم‌های صوتی قابلیت‌های زیر  فعال خواهد شد.

 مدیریت کامل وسایل صوتی تصویری یا هر وسیله دارای کنترل اینفرا رد توسط گوشی یا تبلت هوشمند ، رادیو داخلی مستقل با  قابلیت ذخیره سازی ایستگاه‌های موجود برای هر بخش از خانه هوشمند. پخش موزیک برای هر بخش از خانه هوشمند.امکان  دریافت سیگنال صوتی از طریق فیش‌های صوتی موجود در واحد مرکزی. امکان ارتباط صوتی و یا صوتی – تصویری دوطرفه (سیستم  اینترکام) در هر بخش از خانه هوشمند.همچنین پخش آلارم ها و اخطارهای صوتی.

 

سیستم‌های اعلام حریق خانه هوشمند

از ویژکی های دیگر خانه هوشمند  سیستم  اعلام و اطفا حریق است یعنی سیستمی که هم وجود آتش سوزی را اعلام  می‌کند و هم خود درصدد خاموش کردن آن عمل می‌کند . امروزه از سیستم‌های اعلام حریق به طور گسترده در خانه‌های  هوشمند  و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می‌شود تا خسارت‌های ناشی از حریق را به حداقل برسانند و همچنین برای  اطلاع دادن به ساکنین ساختمان در مواقع بروز حریق از این سیستم‌ها استفاده می‌شود تا حدالامکان از تلفات جانی جلوگیری  شود. برای تشخیص حریق از اثرات سه گانه آن یعنی دود و حرارت و شعله استفاده می‌شود.

 

سیستم‌های حفاظتی وامنیتی خانه هوشمند

اگر تا به حال در ساختمانی دوربین امنیتی را تجربه کرده باشد، اطلاع دارید، از اینکه برای بررسی تصاویر باید به تلویزیون یا مانیتور  کامپیوتری که در یکی از اتاق‌ها قرار دارد، مراجعه کنید. اما با سیستم‌های اتوماسیون خانگی درحا‌لیکه در منزلتان قدم می‌زنید و  یا در حیاط پیاده روی می‌کنید بر روی صفحات لمسی بی‌سیم تصاویر کلیه دوربین‌های امنیتی قابل مشاهده خواهند بود.همچنین با استفاده از سنسورهای حرکتی، می‌توانید سیستم امنیتی منزلتان را تقویت نمایید. یکپارچگی سیستم امنیتی با سایر بخش‌ها قابلیت‌های بیشتری به آن خواهد بخشید. برای مثال هنگام تشخیص ورود یک فرد ناشناس از طریق سنسور حرکتی، به جز صدای آژیر رایج، کلیه چراغ‌های منزل می‌توانند روشن و خاموش گردند.

 

آبیاری گیاهان و تغذیه حیوانات خانه هوشمند

بسیاری از ما علاقه مند به نگهداری گیاهان و یا حیوانات درخانه می‌باشیم تا به این ترتیب گوشه‌هایی از طبیعت را در زندگی خود مشاهده نماییم . یکی از نگرانی‌ها درسفر آبیاری گیاهان خانگی و یا تغذیه حیوانات موجود در خانه می‌باشد . در خانه هوشمند شما می‌توانید در ساعات دلخواهی به گیاهان و حیوانات خانگی خود آب و غذا داده و آسودگی خاطر خود را از بابت آن‌ها فراهم نمایید. ضمناً در صورتیکه شما دارای زمین کشاورزی ، باغ ، مزرعه ویا گلخانه دور از محل زندگی خود باشید ، این سیستم‌ها شما را قادر خواهد ساخت تا به راحتی آبیاری محصولات خود را در هر زمان که تمایل دارید انجام دهید و از آسیب دیدن گیاهان بر اثر بی آبی یا کم آبی ممانعت به عمل آورید . بدلیل آبیاری منظمی که سیستم در اختیار شما می‌گذارد با کمترین آب بیش‌ترین بهره وری را خواهید داشت.

 

دسترسی و کنترل از راه دور  خانه هوشمند

ساختمان هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کنونی و کنترل ساختمان را از راه دور محیا می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از SMS ، تلفن گویا (Call Center) و یا از طریق اینترنت از این امکان بهره مند شوید. و کلیه موارد بالا را تحت کنترل خود بگیرید.

 

 

بازگشت