شیشه و نانو تکنولوژی

حدود یک سوم انرژی یک ساختمان از طریق پنجره ها هدر می رود. به همین دلیل در سالهای اخیر تلاش برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها بر روی پنجره ها متمرکز شده است. مطالعات زیادی برای یافتن روش‌های ذخیره انرژی صورت گرفته و نیاز به ذخیره انرژی باعث شده تا انواع جدیدی از پنجره‌های شیشه‌ای در ساختمانها به‌ کار برده شود. این تکنولوژی کاربردهای فراوانی دارد. به عنوان مثال شیشه ای را تصور کنید که قابلیت تغییر از حالت شفاف به حالت مات، توسط یک کلید را داشته باشد. در صنعت ساختمان سازی می توان از این شیشه برای پنجره خانه ، برای جلوی فروشگاه ها و همچنین سرویس های بهداشتی استفاده کرد. با وجود اینکه استفاده از این شیشه هنوز در ایران متداول نشده است اما نمونه های زیادی در تمام دنیا وجود دارد و در کشور های پیشرفته جهت صرفه جویی در مصرف انرژی از این تکتولوژی استفاده میشود. پنجره‌های هوشمند موجود به کمک ما شتافته تا به طریق هوشمند به کنترل و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها و اماکن عمومی کمک کند.
تصور کنید که در یکی از گرم ترین روزهای آفتابی در تابستان، نور خورشید مستقیماً به اتاق شما می تابد و هیچ راه گریزی به جز استفاده از پنجره هایی با شیشه های دودی برای متعادل تر کردن گرما و نور اتاق در ساعات اوج تابش نور ندارید اما این پنجره ها باعث کاهش میزان انتقال نور و کاهش میدان دید در دیگر ساعات روز میشوند، همچنین شیشه های دودی با توجه به مکانیزم تیره کردن شیشه باعث جذب میزان بیشتری از حرارت در روز میشوند.

 


برای روشن و خاموش کردن بر روی کلید کلیک کنید

 

شیشه های هوشمند کریستال مایع ( Polymer Dispersed liquid Crystal )
یکی از روش های ساخت شیشه های هوشمند تکنولوژی کریستال مایع می باشد. در این نوع شیشه هوشمند، شیشه نور مستقیم خورشید را پراکنده نموده و ۹۹ درصد اشعه ماورای بنفش و مادون قرمز را حذف می نماید. این تکنولوژی بر اساس پخش کنترل شده نور از طریق نیروی الکتریکی عمل می نماید. تکنولوژی تولید شیشه های هوشمند همچون تکنولوژی تولید تلویزیون های LED و مانیتوتر های کامپیوتر های شخصی بوده و این شیشه های هوشمند متشکل از کریستال مایع احاطه شده توسط یک زمینه پلیمری ،ساندویچ شده بین دو عدد لایه هادی می باشد. هنگامی که نیروی الکتریکی وجود ندارد مولکولهای کریستال مایع دارای وضعیت تصادفی و رندوم می باشند که بدلیل پراکندگی نور شیشه حالت مات دارد و بابرقراری جریان الکتریکی مولکول ها هم جهت شده و بدلیل عبور نور شیشه شفاف می گردد .

example-image

سابقه شیشه های هوشمند کریستال مایع و فیلم آن به ۹۴-۱۹۹۰ باز می گردد و کاربرد تجاری و امروزی آن از سال ۲۰۰۱ صورت پذیرفت.مشخصات فیزیکی، عایق صوتی و قابلیت محیطی مناسب این نوع شیشه ها (ضخامتهای ۲۵-۸ میلمیتر در دمای ۶ – ۱۰ درجه سانتیگراد سبب کاربرد زیاد در صنایع ساختمانی وسالنهای اجتماعات گردیده است که امروزه شاهد استفاده از این شیشه ها در خودروهای سواری و اتوبوس های بین شهری هستیم.
امروزه با توجه به کاربرد در صنایع ساختمانی ، بیمارستانی ، لوازم خانگی ، تزئینات و خودرو ارائه گردیده است که نباید آنرا با شیشه های محدود کننده اشعه های خورشیدی (IR Cut, UV Cut) اشتباه گرفت.اساس کار PDLC استفاده ازهم جهت سازی کریستال های مایع و جلوگیری از پراکندگی نور می باشد که تا ۸۰% دارای عبور نور مرئی می باشند. بااین سیستم می توان میلیون ها دلار در گرمایش و سرمایش و نور پردازی فضاها صرفه جویی کرد . در حال حاضر پنجره‌های هوشمند در بسیاری از ساختمان‌ها به‌ کار گرفته می‌شوند.این پنجره‌ها مصرف انرژی را کاهش می‌دهند؛ برای این کار، پنجره‌ها سرمای درون خانه را حفظ کرده و مقدار نور ورودی به داخل را کنترل می‌کنند. یکی از موارد مصرف این پنجره‌ها در موزه‌ها است؛ جایی که ورود بیش از حد نور خورشید می‌تواند موجب آسیب دیدن اشیاء قیمتی شود.

example-image

امروزه فناوری های مدرن تولید شیشه ، تاثیر شگرفی بر توسعه ساختمان سازی در سراسر جهان داشته است . فناوری شیشه های هوشمند در سالهای اخیر توسعه خیره کننده ای داشته است و طبق گزارش سالانه صنایع ایالت متحد آمریکا ، تقاضا برای شیشه های هوشمند تا سال ۲۰۲۰ از مرز سه میلیون مترمربع در سال خواهد گذشت. تولید شیشه های هوشمند بر پایه چهار تکنولوژی کریستال مایع ،الکتروکرومیک ، ذرات معلق و مواد ترموکرومیک استوار است . ارزش بازار جهانی شیشه های هوشمند در سال ۲۰۱۲ در حدود ۸۰ میلیون دلار است که در سال ۲۰۲۰ به ۷۰۰ میلیون دلار خواهد رسید.

جهت آشنایی بیشتر با کاربردهای شیشه های هوشمندلطفا بخش کاربردها را مطالعه نمایید.
جدول زیر مشخصات فنی شیشه های هوشمند میباشد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

example-image

 

 

بازگشت